Skip to main content

Friday basketball scores

(G) Alcorn Central 68, Water Valley 14

(B) Alcorn Central 45, Water Valley 29

(G) Biggersville 50, Wheeler 34

(B) Biggersville 39, Wheeler 37

(G) Mooreville 60, Corinth 31

(B) Corinth 54, Mooreville 51

(G) Kossuth 60, Mantachie 27

(B) Kossuth 57, Mantachie 40

(G) Tishomingo County 64, Caledonia 32

(B) Caledonia 63, Tishomingo County 55

(G) Thrasher 40, Cherokee 23

(B) Thrasher 58, Cherokee 34

(G) Belmont 60, Walnut 32

(B) Belmont 74, Walnut 64

Friday soccer scores

(G) Corinth 6, Senatobia 0

(B) Corinth 11, Senatobia 0

Thursday basketball scores

(G) Thrasher 40, Smithville 32

(B) Smithville 70, Thrasher 55 Read moreScoreboard - Jan. 12-13

Thursday scores

High School Basketball

(G) McNairy Central 63, Middleton 52

(B) Middleton 73, McNairy Central 60

Alcorn County Tournament

(JVB) Biggersville 46, Kossuth 43

(G) Biggersville 53, Corinth 27

(B) Biggersville 59, Alcorn Central 30

Tippah County Tournament

(G) Walnut 72, Falkner 46

(B) Ripley 69, Walnut 45

High School Soccer

(G) Corinth 7, Tishomingo County 0

(B) Corinth 7, Tishomingo County 0

Men’s JUCO Basketball

(B) Northeast 82, Hinds 70

Women’s JUCO Basketball

(G) Hinds 63, Northeast 56 - Leading scorers: (N) Alexis Rowe 23, JaQuasia Dorrough 10

Friday scores

High School Basketball

(G) Tishomingo County 50, IAHS 45

(B) IAHS 80, Tishomingo County 56

Alcorn County Tournament

(JVG) Corinth 38, Kossuth 36

(JVB) Alcorn Central 31, Corinth 25

(G) Kossuth 64, Alcorn Central 55

(B) Corinth 47, Kossuth 37

Prentiss County Tournament

(G) Booneville 65, Jumpertown 19

(B) Booneville 81, Wheeler 33 Read moreScoreboard - Jan. 5 and 6

  • Updated

Tuesday Basketball Scores

(G) Biggersville 61, Falkner 21

(B) Biggersville 54, Falkner 35

(G) Walnut 69, Houlka 16

(B) Houlka 100, Walnut 54

(G) Kossuth 78, Mantachie 59

(B) Kossuth 56, Mantachie 50

(G) Tishomingo County 61, Shannon 10

(B) Shannon 42, Tishomingo County 40

(G) Booneville 66, Southaven 39

(B) Booneville 67, Southaven 62

(G) Crockett County 56, McNairy Central 32

(B) Crockett County 79, McNairy Central 46

Prentiss County Tournament at Northeast

(G) Jumpertown 50, Thrasher 26

(B) New Site 73, Thrasher 51 Read moreBasketball scores for Jan. 3

Friday basketball scores

(B) Alcorn Central 70, Belmont 60

(B) Corinth 53, New Site 39

(G) Kossuth 72, Saltillo 65

(B) Biggersville 64, Jumpertown 42

(G) Biggersville 69, Jumpertown 35

(B) Thrasher 68, Strayhorn 18

(G) McNairy Central 67, Adamsville 35

(B) McNairy Central 58, Adamsville 39

(G) Alcorn Central 50, Belmont 42

(B) Saltillo 67, Kossuth 50

(G) New Site 56, Corinth 23 Read moreScoreboard

Local Prep Scores

Friday, Dec. 17

HS Basketball

Girls

Corinth 43, Itawamba 40

Biggersville 82, Falkner 43

Tishomingo County 59, Baldwyn 58

Walnut 59, Tremont 37

New Site 55, Saltillo 47

Booneville 53, Ripley 47

McNairy Central 64, Adamsville 34

Boys

Corinth 75, Itawamba 58

Biggersville 74, Falkner 49

Booneville 53, Ripley 33

Walnut 36, Tremont 33

Baldwyn 57, Tishomingo County 28

McNairy Central 56, Adamsville 40

Saltillo 63, New Site 44

Thursday, Dec. 16

HS Basketball

Girls 

Kossuth 59, Alcorn Central 36

Biggersville 59, Baldwyn 46

Walnut 63, Falkner 31

Boys

Alcorn Central 64, Kossuth 44

Biggersville 64, Baldwyn 50

Falkner 60, Walnut 57 (OT)

HS Soccer

Girls

New Albany 8, Tishomingo County 0

Boys

New Albany 7, Tishomingo County 0

  Read more12/17 Local Prep Scores

Local Prep Scores

Tuesday, Dec. 14

HS Basketball

Girls

Corinth 56, Shannon 42

Kossuth 47, Adamsville 42

Tishomingo County 65, Mooreville 42

Mantachie 62, Alcorn Central 52

Booneville 44, Aberdeen 33

New Site 52, Wheeler 42

McNairy Central 56, Jackson Central Merry 28

Boys

Shannon 46, Corinth 37

Tishomingo County 59, Mooreville 44

Kossuth 45, Mantachie 44

Booneville 53, Aberdeen 37

Jackson Central Merry 81, McNairy Central 77

Alcorn Central @ Mantachie, N/A

Monday, Dec. 13

HS Basketball

Girls

Wheeler 57, Jumpertown 40

Boys

Jumpertown 76, Thrasher 36

HS Soccer

Girls

Corinth 6, North Pontotoc 0

Boys

Corinth 1, North Pontotoc 0 Read more12/14 Local Prep Scores

Local Prep Scores

Saturday, Dec. 11

HS Basketball

Biggersville Boys Classic

McNairy Central 77, Tishomingo County 70

Baldwyn 63, Alcorn Central 55

McEvans 71, Houston 59

Ripley 46, West Bolivar 36

Booneville 73, HW Byers 60

Pine Grove 61, Corinth 45

Saltillo 54, Noxubee County 44

Olive Branch 83, New Hope 66

Southaven 68, Biggersville 61

Tangle On The Trail @ Pontotoc HS (Girls)

Tishomingo County 64, Clinton 50

Lafayette 75, Kossuth 46

Regular Season Game (Girls) 

Nettleton 50, Walnut 44 Read more12/11 Local Prep Scores

Local Prep/JUCO Scores

Friday, December 10

HS Basketball

Girls

Corinth 36, Caledonia 33

Booneville @ Alcorn Central, cancelled

Boys

Corinth 41, Caledonia 32

Booneville @ Alcorn Central, cancelled

Thursday, Dec. 9

HS Basketball

Girls

Biggersville 64, Pine Grove 57

Hardin County 61, Kossuth 49

Boys

Biggersville 68, Pine Grove 57

Hardin County 70, Kossuth 23

HS Soccer

Girls

New Albany 1, Corinth 0

Booneville 5, Vardaman 1

Boys

New Albany 1, Corinth 0

Vardaman 6, Booneville 2

JUCO Womens Basketball

Lawson State (AL) 52, Northeast 42 Read more12/11 Local Prep/JUCO Scores

Local Prep/JUCO Scores

Friday, Dec. 3

HS Basketball

Girls

Biggersville 61, Jumpertown 41

Corinth 44, New Site 34

Kossuth 61, Saltillo 56

McNairy Central 66, Adamsville 59

Belmont 80, Alcorn Central 40

Boys

Biggersville 89, Jumpertown 35

Corinth 48, New Site 44 (OT)

Saltillo 67, Kossuth 29

McNairy Central 53, Adamsville 36

Alcorn Central 62, Belmont 43

HS Football Championship Games

(3A) Jefferson Davis County 42, Amory 10

(1A) Bay Springs 32, Simmons 12

(6A) Madison Central 24, Brandon 17

Thursday, Dec. 2

HS Basketball

Girls

Tishomingo County 61, Kossuth 47

Boys

Tishomingo County  63, Kossuth 42

HS Soccer

Girls

Corinth 6, Tishomingo County 0

Boys

Corinth 3, Tishomingo County 0

JUCO Womens Basketball

Northeast 57, Hinds 52

JUCO Mens Basketball

Hinds 82, Northeast 70 Read more12/04 Local Prep/JUCO Scores

11/30 Local Prep Scores

HS Basketball

Girls

Corinth 46, Middleton 29

Tishomingo County 76, Alcorn Central 40

Booneville 58, Holly Springs 34

Walnut 62, North Pontotoc 44

Kossuth 59, TCPS 54

Boys

Middleton 58, Corinth 35

Booneville 99, Holly Springs 41

Tishomingo County 67, Alcorn Central 50

TCPS 70, Kossuth 54

Walnut 58 , North Pontotoc 48

HS Soccer

Girls

Corinth 1, Pontotoc 0

(Lady Warriors win 2-1 in shootout after scoreless regulation)

Nettleton 2, Tishomingo County 0

Boys

Pontotoc 2, Corinth 1

Tishomingo County 4, Nettleton 3

JUCO Women

Wallace State-Hanceville 58, Northeast 52 Read more11/30 Local Prep/JUCO Scores

Local Prep Scores

Friday, Nov. 26

Lighthouse Classic

(Game 1) Kossuth 61, Delta Academy 33

(Game 2) Alcorn Central 75, Shoals Christian 24

(Game 3) Sparkman 67, Center Hill 52

(Game 4) Orangeville Prep 68, Hamilton Heights 57

(Game 5) Dream City Christian 112, Chi-Prep 57

(Game 6) CPA 65, MRA 62

(Game 7) Madison Prep 61, Grissom 54

(Game 8) Fayette-Ware 65, Callaway 53

(Game 9) Corinth 48, Belgreen 45

Mississippi Prep Football Playoff Scores

MHSAA

Class 1A

Semifinal

Bay Springs 44, West Lowndes 6

Simmons 48, TCPS 0

Class 2A

Semifinal

LeFlore 24, Charleston 22

Scott Central 60, Pelahatchie 14

Class 3A

Semifinal

Amory 29, North Panola 16

Jefferson Davis County 26, Raleigh 20

Class 4A

Semifinal

Columbia 12, Poplarville 7

Senatobia 34, Caledonia 27

Class 5A

Semifinal

Picayune 32, Laurel 28

West Point 20, Neshoba Central 14

Class 6A

Semifinal

Brandon 21, Oak Grove 20

Madison Central 34, Starkville 14 Read more11/26 Local/Mississippi Prep Scores

11/20 Local Prep Scores

Biggersville Girls Invitational

(Game 1) Booneville 71, McEvans 43

Leading Scorer: BHS- Hallie Burns 18

(Game 2) Louisville 60, Kossuth 44

Leading Scorer: KHS-Zoe Essary 16

(Game 3) Biggersville 64, McNairy Central 59

Leading Scorers: BHS- Aaliyah Moody 18; MC- Lynlee Brown 14, Madison Kirk 14

(Game 4) Pine Grove 51, Amory 48

Leading Scorer: N/A

(Game 5) Blue Mountain 47, Corinth 28

Leading Scorer: CHS - Lazoya Howard 16

(Game 6) Walnut 49, Alcorn Central 37

Leading Scorers: AC- Sadie Perriman 22; WHS - Madi Kate Vuncannon 28

(Game 7) Tishomingo County 77, Olive Branch 74

Leading Scorer: TC - Clara Garland 19

(Game 8) Belmont 91, Noxubee County 59

Leading Scorer: BHS - Mary Grace Storment 35 (Storment scored her 1,000th point before halftime) Read more11/20 Local Prep Scores

Local Prep Scores

Friday, Nov. 19

HS Football Playoffs

(3A) Amory 14, Kossuth 0 (Season complete for Aggies)

(1A) Simmons 66, Biggersville 30 (Season complete for Lions)

HS Basketball  

Girls

New Site 55, Alcorn Central 41

Boys

Alcorn Central 78, New Site 42

Thursday, Nov. 18

HS Basketball

Girls

Kossuth 78, Corinth 46

Tishomingo County 65, Aberdeen 45

Itawamba AHS 75, Booneville 42

Thrasher 51, Cherokee (AL) 17

Boys

Corinth 48, Kossuth 27

Booneville 85, Itawamba 40

Thrasher 69, Cherokee (AL) 41

Aberdeen 70, Tishomingo County 51

JC Womens Basketball

East Mississippi 55, Northeast 52

JC Mens Basketball

No. 22 Northeast 69, Bevill State (AL) 57 Read more11/19 Local Prep Scores

Mississippi Prep Scores

Friday, Nov. 19

The Associated Press

MAIS

Class 2A

Prairie View, La. 50, Manchester Aca. 27

Class 4A

Tri-County Aca. 44, Kirk Aca. 22

Class 5A

Heritage Academy 51, Copiah Aca. 21

MHSAA

Class 1A

Second Round

Bay Springs 44, Lumberton 0

Simmons 66, Biggersville 30

TCPS 40, McEvans 24

West Lowndes 36, Taylorsville 21

Class 2A

Third round

Pelahatchie 48, Kemper County 20

Charleston 38, Baldwyn 10

LeFlore 14, East Webster 13

Scott Central 70, Newton 25

Class 3A

Third Round

Amory 14, Kossuth 0

Jefferson Davis County 34, Enterprise Clarke 7

North Panola 52, Winona 20

Raleigh 7, Tylertown 6, OT

Class 4A

Third Round

Caledonia 27, Louisville 7

Columbia 41, Newton County 25

Poplarville 21, Mendenhall 12

Senatobia 45, Itawamba AHS 6

Class 5A

Second Round

Laurel 30, West Jones 20

Neshoba Central 23, Lafayette 20

Picayune 28, Brookhaven 3

West Point 42, Vicksburg 6

Class 6A

Second Round

Brandon 42, Warren Central 17

Madison Central 31, Oxford 21

Oak Grove 28, Ocean Springs 21

Starkville 42, Southaven 27

  Read more11/19 Mississippi Prep Scores

Local Prep Scores

Tuesday, Nov. 16

HS Basketball

Girls

Corinth 49, Alcorn Central 29

Booneville 65, Aberdeen 33

Blue Mountain 50, Walnut 48

New Site 63, Ingomar 56

Jumpertown 58 Tremont 35

Thrasher 37, Hickory Flat 35

Boys

Corinth 73, Alcorn Central 48

Booneville 54, Aberdeen 28

Ingomar 71, New Site 58

Tremont 64, Jumpertown 51

Hickory Flat 70, Thrasher 50

Girls Soccer

Caledonia 2, Corinth 1

Boys Soccer

Caledonia 2, Corinth 0

HS Bowling

Girls

Kossuth 2,899, Alcorn Central 2,118

(High Game) Sally Kate Gardner, 189 

(High Series) Gardner, 539 (180 average)

• Notables; Maddie Mask, 488

Boys

Kossuth 2,848, Alcorn Central 2,779

(High Game) Hayden Miles, 221

(High Series) Hayden Miles, 410 (205 average/2-game series)

Notables; Anderson Spencer, 507 (169 average); Jake Hinton, 496 (165 average)

Coach Michael Lee: It was another great day on the lanes for Kossuth. The Lady Aggies remained perfect at 3-0 while the Aggies held off a stiff challenge by Alcorn Central to improve to 2-1.”

Kossuth bowled a match against East Union Wednesday at the Event Zone in Tupelo.

 

  Read more11/17 Local Prep Scores

Local Prep Scores

Friday, Nov. 12

HS Football Playoffs

(1A) Biggersville 28, South Delta 24

(3A) Kossuth 27, Yazoo County 14

HS Basketball

Girls

Tishomingo County 65, Alcorn Central 35

(Leading scorers) TC - Madison Bennett 21; AC - Sadie Perriman 11

Boys

Tishomingo County 78, Alcorn Central 71

*No leading scorers available at deadline.

JUCO Mens Basketball

No. 3 John A Logan 82, No. 18 Northeast 67

Thursday, Nov. 11

HS Basketball

Girls

Saltillo 38, Corinth 37

(Leading scorer) CHS - LaZoya Howard 13

Tishomingo County 74, Belmont 52

(Leading scorer) TC - Clara Garland 25

Walnut 54, Ripley 52

(Leading scorer) WHS- Maddi Kate Vuncannon 36

Boys

Saltillo 47, Corinth 37

(Leading scorer) CHS - Andre Adams 13

Ripley 24, Walnut 23

*Walnut had no one in double figures. Ripley held the ball the entire third quarter. 

Tishomingo County 55, Belmont 38

(Leading scorer) TC - Spence Coffman 21

HS Soccer

Girls

TCPS 2, Corinth 1

Booneville 5, Tishomingo County 1

Boys

Corinth 10, TCPS 1

Tishomingo County 4, Booneville 1 Read more11/12 Local Prep Scores

11/12 Mississippi Prep Scores

Friday, Nov. 12

Manchester Aca. 42, Claiborne, La. 36

MAIS

Class 3A

Semifinal

Canton Academy 35, Centreville Aca. 18

Greenville Christian 52, Central Holmes 6

Class 4A

Semifinal

Kirk Aca. 16, Adams Christian 7

Tri-County Aca. 14, St. Joseph-Greenville 7

Class 5A

Semifinal

Copiah Aca. 33, Leake Aca. 21

Class 6A

Semifinal

Hartfield Academy 17, Jackson Prep 13

Madison-Ridgeland Aca. 52, Jackson Aca. 14

MHSAA Class 2A Playoffs

Second Round

Newton 48, Pisgah 14

MHSAA Class 6A Playoffs

First Round

Warren Central 30, D'Iberville 21

MHSAA

Class 1A

First Round

Bay Springs 48, Ethel 0

Biggersville 28, South Delta 24

Lumberton 40, Sebastopol 39

McEvans 32, Smithville 0

Simmons 66, Okolona 0

TCPS 45, West Tallahatchie 0

Taylorsville 31, French Camp 13

West Lowndes 40, Richton 6

Class 2A

Second Round

Baldwyn 30, Choctaw County 14

Charleston 42, J.Z. George 6

East Webster 34, East Union 31

Kemper County 18, Velma Jackson 16

LeFlore 12, North Side 6, OT

Scott Central 54, Lake 25

Class 3A

Second Round

Amory 45, Independence 6

Enterprise Clarke 21, Magee 14

Jefferson Davis County 40, Hazlehurst 14

Kossuth 27, Yazoo County 14

North Panola 20, Aberdeen 6

Raleigh 43, Morton 27

Tylertown 20, Union 8

Winona 36, Noxubee County 8

Class 4A

Second Round

Caledonia 27, Pontotoc 8

Columbia 48, Bay 21

Itawamba AHS 30, Ripley 9

Louisville 16, Clarksdale 12

Mendenhall 21, McComb 20

Newton County 38, North Pike 20

Poplarville 28, Moss Point 18

Senatobia 27, West Lauderdale 22

Class 5A

First Round

Brookhaven 42, East Central 14

Lafayette 43, Holmes County Central 16

Laurel 59, George County 20

Neshoba Central 27, Lake Cormorant 24

Picayune 35, Hattiesburg 13

Vicksburg 25, Cleveland Central 3

West Jones 31, Gautier 28

West Point 40, Ridgeland 7

Class 6A

First Round

Brandon 39, Harrison Central 13

Madison Central 42, DeSoto Central 7

Oak Grove 33, Gulfport 7

Ocean Springs 54, Pearl 28

Oxford 35, South Panola 28

Southaven 14, Clinton 10

Starkville 63, Hernando 21 Read more11/12 Mississippi Prep Scores

Mississippi Prep Scores

Thursday, Nov. 4

Bay Springs 36, Lumberton 0

Brandon 38, Pearl 7

Brookhaven 45, South Jones 23

Cleveland Central 52, Greenville 12

Clinton 28, Murrah 0

D'Iberville 34, St. Martin 20

DeSoto Central 35, Lewisburg 22

East Central 42, Vancleave 35

French Camp 33, Leake County 24

George County 34, Long Beach 7

Gulfport 27, Biloxi 19

Hernando 24, Olive Branch 20

Holmes County Central 14, Vicksburg 12

Lafayette 28, Lake Cormorant 19

Madison Central 48, Oxford 7

McEvans 54, McAdams 6

Natchez 36, Florence 34

New Hope 42, Saltillo 7

Oak Grove 55, Northwest Rankin 39

Ocean Springs 38, Harrison Central 13

Okolona 38, Falkner 8

Pascagoula 54, Hancock 46

Pearl River Central 28, West Harrison 7

Picayune 42, Gautier 14

Richton 44, Salem 0

Ridgeland 27, Canton 6

Sebastopol 32, Hamilton 15

Simmons 72, Coldwater 0

Smithville 33, Thrasher 0

South Delta 41, West Bolivar 0

South Panola 42, Center Hill 9

Southaven 21, Horn Lake 7

Starkville 14, Grenada 10

TCPS 44, H.W. Byers 14

Taylorsville 40, Resurrection Catholic 14

Terry 13, Petal 7

Tupelo 14, Germantown 10

Warren Central 31, Meridian 21

West Jones 24, Wayne County 19

Friday, Nov. 5

Claiborne, La. 50, Calhoun Aca. 8

Ethel 30, Noxapater 27

Forest Hill 26, Callaway 13

Mount Olive 46, Enterprise Lincoln 26

North Sunflower Aca. 60, Newton Co. Aca. 32

Division II Class AA

First Round

Silverdale Baptist Academy, Tenn. 54, Northpoint Christian 20

MAIS Class 3A Playoffs

Quarterfinal

Canton Academy 40, Sylva-Bay Aca. 28

Central Holmes 42, Benton Academy 28

Centreville Aca. 36, Amite School 14

Greenville Christian 50, Winona Christian 0

MAIS Class 4A Playoffs

Quarterfinal

Kirk Aca. 45, Brookhaven Academy 38, OT

St. Joseph-Greenville 41, Indianola Aca. 20

Tri-County Aca. 56, Oak Hill Aca. 14

MAIS Class 5A Playoffs

Quarterfinal

Copiah Aca. 26, Bayou Aca. 21

Heritage Academy 31, Starkville Aca. 12

Leake Aca. 49, Pillow Aca. 14

MAIS Class 6A Playoffs

Play-In

Jackson Prep 55, Parklane Aca. 13

MHSAA Playoffs

Class 2A

First Round

Baldwyn 41, Leland 12

Charleston 46, Eupora 18

Choctaw County 41, Palmer 20

East Union 43, O'Bannon 7

East Webster 47, Coahoma Co. 0

J.Z. George 44, Belmont 22

Kemper Aca. 14, Collins 7

Lake 49, Stringer 6

LeFlore 28, Potts Camp 0

Newton 36, Mize 30

North Side 22, Calhoun City 20

Philadelphia 32, Heidelberg 30

Pisgah 31, Loyd Star 20

Scott Central 54, Amite County 8

Class 3A

First Round

Aberdeen 12 Water Valley 9

Amory 54, Mantachie 6

Enterprise Clarke 42, Seminary 7

Hazlehurst 42, Franklin Co. 8

Independence 24, Humphreys 20

Jefferson Davis County 54, Clarkdale 19

Kossuth 32, Nettleton 7

Magee 47, Jefferson County 6

Morton 42, St. Stanislaus 31

North Panola 60, Ruleville 6

Noxubee County 24, Booneville 6

Raleigh 43, Wilkinson County 0

Union 28, West Marion 14

Winona 52, Byhalia 0

Yazoo County 40, Rosa Fort 20

Class 4A

First Round

Bay 39, Quitman 33

Caledonia 31, Kosciusko 24

Clarksdale 41, South Pontotoc 0

Columbia 35, South Pike 7

Itawamba AHS 28, Choctaw Central 14

Louisville 37, Shannon 12

McComb 26, Lawrence County 20

Mendenhall 29, Stone 15

Moss Point 40, Northeast Jones 0

Newton County 3, Pass Christian 0

North Pike 37, Sumrall 27

Pontotoc 35, Gentry 34, 2OT

Poplarville 42, Raymond 7

West Lauderdale 72, Mooreville 15

POSTPONEMENTS AND CANCELLATION

West Lowndes vs. Vardaman, ccd.

  Read more11/05 Mississippi Prep Scores

Latest e-Edition

Online Poll

Which team will win the Super Bowl?

You voted: