Contact Us e-Edition Crossroads Magazine
Postseason Basketball
Feb 17, 2014 | 97 views | 0 0 comments | 19 19 recommendations | email to a friend | print
Division 1-1A Tournament

@ Booneville High School

Girls

Seeds: 1. Pine Grove, 2. Biggersville, 3. Tremont, 4. Wheeler, 5. Falkner, 6. Jumpertown, 7. Thrasher

Monday’s Score

(G) Biggersville 71, Thrasher 46

Thrasher 9 11 7 19 -- 46

B’ville 18 20 24 9 -- 71

THRASHER (46): Miranda Mooney 12, Andrea Mathis 10, Tasha Oswalt 7, Courtney Eaton 4, Anna Beth Gann 4, Haylea Assad 4, Tempest Crump 3, Jodie Taylor 2.

BIGGERSVILLE (71): Jada Tubbs 24, Savannah Davis 15, Taylor Beth Nash 6, Elly Nash 6, Audrey Crump 5, Blakelie Mitchell 5, Taylor Durham 4, Lucy Lawson 3, Tyleshia Davis 2, Callie Estes 1.

3-Pointers: (T) Mathis, Oswalt. (B) Tubbs 3, Davis 3, Mitchell.

Today’s Games

Wheeler-Falkner, 5

Tremont-Jumpertown, 6:30

Thursday

Biggersville vs Tremont/JHS, 4

Pine Grove vs Wheeler/Falkner, 7

Friday

Consolation, 4

Championship, 7

Boys

Seeds: 1. Biggersville, 2. Falkner, 3. Wheeler, 4. Tremont, 5, Pine Grove, 6. Jumpertown, 7. Thrasher

Monday’s Scores

Falkner 75, Thrasher 58

Wheeler-Jumpertown, late

Today’s Game

Tremont-Pine Grove, 8

Thursday

Biggersville vs. Tremont-Jumpertown, 5:30

Falker vs Wheeler/J’town, 8:30

Friday

Consolation, 5:30

Championship, 8:30

Division 1-3A Tournament

@ NEMCC

Girls

Seeds: 1. Kossuth, 2. Belmont, 3. Booneville, 4. North Pontotoc, 5. Alcorn Central, 6. Mooreville

Today’s Games

Booneville-Mooreville, 4

North Pontotoc-Central, 7

Thursday

Kossuth vs North Pontotoc/Central, 7

Belmont vs Booneville/Mooreville, 8:30

Friday

Consolation, 4

Championship, 7

Boys

Seeds: 1. North Pontotoc, 2. Kossuth, 3. Booneville, 4. Belmont, 5. Alcorn Central, 6. Mooreville

Today’s Games

Booneville-Mooreville, 5:30

Belmont-Central, 8:30 (WXRZ)

Thursday

Kossuth vs Booneville-Mooreville, 4

North Pontotoc vs Belmont-Central, 5:30

Friday

Consolation, 5:30

Championship, 8:30

Division 1-4A Tournament

@ Itawamba CC, Fulton

Girls

Seeds: 1. Pontotoc, 2. Shannon, 3. Itawamba AHS, 4. Corinth, 5. Amory, 6. Tishomingo County

Today’s Games

Itawamba-Tishomingo Co., 4

Corinth-Amory, 7

Thursday

Pontotoc vs Corinth/Amory 4

Shannon vs Itawamba/Tish Co., 7

Friday

Consolation, 4

Championship, 7

Boys

Seeds: 1. Shannon, 2. Corinth, 3. Pontotoc, 4. Itawamba AHS, 5. Tishomingo County, 6. Amory

Today’s Games

Pontotoc-Amory, 5:30

Itawamba-Tishomingo Co., 8:30

Thursday

Shannon vs Itawamba/Tish Co., 5:30

Corinth vs Pontotoc/Amory, 8:30 (WXRZ)

Friday

Consolation, 5:30

Championship, 8:30
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet